obec Lhánice
Lhánice

Zasaď si svůj strom

Na jaře se zazelená
Stromy, stejně jako ostatní rostliny, jsou nezbytné pro život, vytvářejí kyslík. Se změnou klimatu a suchy, které krajinu zužují, však mnoho stromů usychá. Proto je důležité obnovovat přirozený ekosystém a vracet stromy do přírody.

Na jaře se zazelená

Stromy, stejně jako ostatní rostliny, jsou nezbytné pro život, vytvářejí kyslík. Se změnou klimatu a suchy, které krajinu zužují, však mnoho stromů usychá. Proto je důležité obnovovat přirozený ekosystém a vracet stromy do přírody.

Proti nepřízni klimatu se vlastníma rukama rozhodli bojovat i obyvatelé a chalupáři ze Lhánic, kteří se sešli v neděli 27. října odpoledne s lopatami, rýči, kbelíky, dobrou náladou a odhodláním u památné lípy a boží muky. Společně se vydali vysadit k polním cestám, směrem k Mohelnu a směrem na Kozének, celkem 54 ovocných stromů.

Slunce svítilo, a protože se sešlo více než 60 párů šikovných rukou, za krátkou chvíli bylo vše hotové. Do předem připravených děr se nejprve nalila voda, zatloukly se kůly, které budou pro nové stromky oporou, přidalo se také hnojení, a pak se do každé z děr umístil i stromek. Lidé postupně zahazovali stromky hlínou, umístili okolo nich ochranu před zvěří a znovu je zalili. Po pořádné dřině mohl každý z pomocníků doplnit energii v podobě žluté limonády, piva a klobásy nebo si jít chvíli odpočinout domů.

Velký dík patří Nadaci ČEZ, která podpořila výsadbu nových stromů finančně, lidem, kteří se rozhodli krajině pomoci, a také obecnímu zastupitelstvu, které vše zorganizovalo, a tak přispělo k hladkému průběhu výsadby. A teď už nezbývá než stromky chodit zalévat, na jaře ostříhat a čekat než se těm, kteří nelenili také zazelená.

Výsadbou, ale nedělní den ještě nekončil. Pomyslnou tečkou za krásným odpolednem byl lampionový průvod, který začal krátce pod 17. hodině u obecního úřadu. Na cestu potemnělou vesnicí se vydalo asi 70 lidí, někteří s lampiony, jiní se světýlky, někteří jen jako doprovod nejmladších členů rodiny. Cílem byl začátek, a tak lidé skončili znovu u obecního úřadu, kde mohli ještě chvíli pobýt se svými známými a užít si tak nedělní večer.

Datum vložení: 27. 10. 2019 15:15
Datum poslední aktualizace: 12. 10. 2020 15:18
Autor:

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
zataženo 10 °C 0 °C
pátek 26. 4. jasno 12/0 °C

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Po teplém Marku se často ochlazuje.

Dnes je 25.4.2024

Svátek má Marek