obec Lhánice
Lhánice

Oslava výročí 120 let založení SDH ve Lhánicích

Sobotu 23.6 si Lhánicích vybrali místní dobrovolní hasiči pro svoji oslavu 120 let od založení sboru. Chystali se na oslavy již několik dní, potažmo měsíců předem.

Sobotu 23.6 si Lhánicích vybrali místní dobrovolní hasiči pro svoji oslavu 120 let od založení sboru. Chystali se na oslavy již několik dní, potažmo měsíců předem. Nechali k tomuto významnému výročí vydat brožuru mapující v kostce historii sboru a především posledních 10 let činnosti od poslední velké oslavy tohoto druhu. Taktéž byly vytištěny pozvánky na samotnou akci, takže všichni občané takříkajíc věděli dopředu, co se bude v obci dít.
   Na samotný den si přichystali především svoji techniku, kroniku, fotky, poháry ze soutěží, ale také zázemí pro účastníky. Začalo se průvodem k pomníku, kde byl položen věnec, byly vyvěšeny prapory a proběhla mše svatá pod lipami. Následovaly projevy, předání ocenění a hromadné focení.
   Pak už byl čas na ukázky hasičské techniky. Nejdříve se předvedli nejmladší místní hasiči v družstvu Mohelenských, kteří společně trénují a jezdí po soutěžích. Poté následovalo hašení „skutečného" požáru místními silami v podání nejstarších členů sboru v historických mundůrech s koňskou stříkačkou. Hned nato ten stejný požár dohašovala místní obecní zásahová jednotka s nejmodernějším vybavením. Tím byl názorně předveden rozdíl oněch 120 let ve způsobu hašení a použitých prostředků.
   Poté následovaly další ukázky hostů. Vysokozdvižná plošina z EDU umožnila zájemcům pohled na obec z dechberoucí výšky. Profesionálové z letiště Náměšť nad Oslavou předvedli kropení komunikace pěnou, čehož ihned využily místní děti pro dovádění, aby byly následně „umyty palbou" z vodního děla dobrovolných hasičů z Mohelna.
    Kromě zmiňovaných ukázek byla na návsi k vidění ještě tato technika: historická „erena" z Mohelna, „koňka" z Kladerub, „avie" ze Senorad a vše, co vlastní místní sbor. Během dne se mohly děti vydovádět na obrovském nafukovacím hasičském autě a všichni měli možnost se nechat povozit jednak koňským spřežením, ale také novým hasičským autem místních „dobráků".
   Celé slavnostní odpoledne provázela živá hudba a akce vyvrcholila večerní zábavou pod lipami. Nechybělo také pochopitelně bohaté občerstvení.
   Na závěr zbývá dodat jediné: Ti, co přijeli, viděli, bavili se a mohli si odnést mnoho dobrých zážitků. Ti, co tak neučinili, přišli o mnoho.
   Děkujeme všem, co se jakkoliv podíleli na organizaci a přispěli k dobré věci.

Datum vložení: 23. 6. 2018 14:45
Datum poslední aktualizace: 12. 10. 2020 14:46
Autor:

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 15 °C 3 °C
sobota 30. 3. jasno 21/7 °C
neděle 31. 3. polojasno 20/11 °C
pondělí 1. 4. zataženo 16/8 °C

Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.

Dnes je 29.3.2024

Svátek má Taťána

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Velký pátek