obec Lhánice
Lhánice

Oslava stého výročí vzniku Československé republiky ve Lhánicích

Jakmile se setmělo, nezhasly, ale naopak se rozsvítily lampiony a aspoň na pár vteřin hořelo sto svíček, které se lidé rozhodli symbolicky zapálit u pomníku.

Tak jako celá Česká republika se i lháničtí občané připojili k oslavě krásného stého jubilea, které uplynulo od vzniku Československé republiky. Přesně v den výročí, tedy 28. října, se lidé sešli kolem třetí hodiny odpoledne před obecním úřadem. Nechyběli zástupci lhánických obyvatel či příznivců, hasičů, myslivců.

Po příchodu se všichni seřadili do slavnostního průvodu. Nejprve se za zvuku pochodové hudby vydali položit věnec k pomníků padlých, u kterého zazněla také státní hymna. Další zastávkou byla autobusová zastávka, u níž se zasadila lípa jako český národní strom. K jejím kořenům uložili obyvatelé Lhánic časovou schránku se zprávou pro budoucí generace a s listinou podpisů. Pomoci s výsadbou a přihodit několik lopat hlíny mohl kdokoliv z přihlížejících, a tak neváhali a zapojili se dospělí i děti.

Po hromadném focení u českého symbolu se celý průvod vydal opět k obecnímu úřadu, v němž pokračoval další program. Návštěvníci si tam mohli prohlédnou fotky staré od několika desítek let až po ty staré rok a připomenout si, jak šel čas s obcí i občany.

Jakmile se setmělo, nezhasly, ale naopak se rozsvítily lampiony a aspoň na pár vteřin hořelo sto svíček, které se lidé rozhodli symbolicky zapálit u pomníku. Kvůli větru, ale nevydržely zapálené dlouho. I přes nepřízeň větru, se ale vydal průvod světýlek potemnělou obcí a pokračoval v mnohaleté lhánické tradici.

Po návratu čekal na světlonoše kvíz z českých dějin, českého prvenství, ale i českých vynálezů. Za něj pět vylosovaných soutěžících, kteří odpověděli správně, obdrželi památný hrnek. Na své si přišli i ti nejmenší, kteří měli za úkol nakreslit lípu. Ostatní pak vybírali ty nejlepší výtvory. A nakonec si ještě všichni mohli tipnout, za jak dlouho nakreslí děti sto českých vlajek.

A tak se sešla parta správných vlastenců, ale i kamarádů, kteří si nabité odpoledne užili. A oslavili společně českou historii. Jen tak dál, ať se na další oslavě sejdeme zase všichni spolu.

Datum vložení: 28. 10. 2018 14:53
Datum poslední aktualizace: 12. 10. 2020 14:55
Autor:

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 15 °C 3 °C
sobota 30. 3. jasno 21/7 °C
neděle 31. 3. polojasno 20/11 °C
pondělí 1. 4. zataženo 16/8 °C

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

V březnu sýkorka volá: rozsívej, rozsívej.

Dnes je 29.3.2024

Svátek má Taťána

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Velký pátek