Hlášení rozhlasu (04.02.2019)

V rubrice O obci byla přidána nová záložka a to Hlášení rozhlasu, kde budou zaznamenány rozhlasové zprávy obce. 

V této sekci Vás budeme informovat o různých sportovních, kulturních, společenských a jiných akcích, či událostech, které se uskutečnily, či uskuteční v naší obci, nebo mají nějakou souvislost s občany Lhánic.     Kalendář plánovaných akcí v obci v roce 2019:

  -  5.1.    Naháňka zvěře

  -  12.1.  Ochutnávka destilátů a pomazánek

  -  2.3.    Ostatky

  -  30.4.  Pálení čarodějnic

  -  1.6.  Dětský den

  -  29.6.  Lhánické desetiboj

  -  10.8.  Pouťová zábava

- ?? Zakončení sezony


Oslava výročí 120 let založení SDH ve Lhánicích

   Sobotu 23.6 si Lhánicích vybrali místní dobrovolní hasiči pro svoji oslavu 120 let od založení sboru. Chystali se na oslavy již několik dní, potažmo měsíců předem. Nechali k tomuto významnému výročí vydat brožuru mapující v kostce historii sboru a především posledních 10 let činnosti od poslední velké oslavy tohoto druhu. Taktéž byly vytištěny pozvánky na samotnou akci, takže všichni občané takříkajíc věděli dopředu, co se bude v obci dít.
   Na samotný den si přichystali především svoji techniku, kroniku, fotky, poháry ze soutěží, ale také zázemí pro účastníky. Začalo se průvodem k pomníku, kde byl položen věnec, byly vyvěšeny prapory a proběhla mše svatá pod lipami. Následovaly projevy, předání ocenění a hromadné focení.
   Pak už byl čas na ukázky hasičské techniky. Nejdříve se předvedli nejmladší místní hasiči v družstvu Mohelenských, kteří společně trénují a jezdí po soutěžích. Poté následovalo hašení „skutečného" požáru místními silami v podání nejstarších členů sboru v historických mundůrech s koňskou stříkačkou. Hned nato ten stejný požár dohašovala místní obecní zásahová jednotka s nejmodernějším vybavením. Tím byl názorně předveden rozdíl oněch 120 let ve způsobu hašení a použitých prostředků.
   Poté následovaly další ukázky hostů. Vysokozdvižná plošina z EDU umožnila zájemcům pohled na obec z dechberoucí výšky. Profesionálové z letiště Náměšť nad Oslavou předvedli kropení komunikace pěnou, čehož ihned využily místní děti pro dovádění, aby byly následně „umyty palbou" z vodního děla dobrovolných hasičů z Mohelna.
    Kromě zmiňovaných ukázek byla na návsi k vidění ještě tato technika: historická „erena" z Mohelna, „koňka" z Kladerub, „avie" ze Senorad a vše, co vlastní místní sbor. Během dne se mohly děti vydovádět na obrovském nafukovacím hasičském autě a všichni měli možnost se nechat povozit jednak koňským spřežením, ale také novým hasičským autem místních „dobráků".
   Celé slavnostní odpoledne provázela živá hudba a akce vyvrcholila večerní zábavou pod lipami. Nechybělo také pochopitelně bohaté občerstvení.
   Na závěr zbývá dodat jediné: Ti, co přijeli, viděli, bavili se a mohli si odnést mnoho dobrých zážitků. Ti, co tak neučinili, přišli o mnoho.
   Děkujeme všem, co se jakkoliv podíleli na organizaci a přispěli k dobré věci.

Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.
status:
obec
NUTS 5 (obec):
CZ0634 591025
kraj (NUTS 3):
Vysočina (CZ063)
okres (NUTS 4):
Třebíč (CZ0634)
obec s rozšířenou
působností:
Náměšť nad Oslavou
 
historická země:
Morava
katastrální výměra:
6,47 km²
počet obyvatel:
162 (1.1.2018)
zeměpisná šířka:
49° 6' 37"
zeměpisná délka:
16° 13' 52"
nadmořská výška:
315 m
PSČ:
675 75
zákl. sídelní jednotky:
1
části obce:
1
katastrální území:
1
starostka:
Bc. Alena Treuová
adresa obecního úřadu:
Lhánice 25
67575
Mohelno
Virtuální Prohlídka czechpoint